Bugün sayfama, danışanlarımın bana en çok sorduğu “diyet efsaneleri”nden yoğurt-pulbiber-limon üçlüsünü konuk edeceğim.

Yanlış beslenme,hareketsizlik, fizyolojik sorunlar,ilaçlar ,çevresel faktörler vs. gibi birçok etken vücutta kontolsüz ağırlık kazanımına neden olabiliyor. Sevdiğimiz yiyeceklerden vazgeçmek ve egzersiz programlarını hayatımıza katmak bize zor geldiğinden, genelde kısa yoldan zayıflama eğiliminde oluyoruz ve kısa sürede çok ağırlık kaybetmemizi sağlayacak mucizeler arıyoruz. Bu bir bakıma “emeksiz yemek olmaz” a meydan okuma girişimi aslında :) Hayattaki her güzelliğin bir bedeli varsa, fit ve sağlıklı olmanın da emek istediğini unutmamamız gerektiğini hatırlatarak konuya başlayalım.

Yoğurdun kilo vermeye katkısını duymayınımız kaldı mı?  Yoğurt; karbonhidrat,protein ve yağ bakımından dengeli bir besindir en başta. Probiyotik dediğimiz bağırsak sağlığına faydalı mikroorganizmalar içerir, böylece bağışıklık sitemimizi güçlendirir, sindirim problemlerimizi çözmemize yardımcı olur, kilo vermeye bu yoldan da dolaylı katkı sunar. Protein içeriği tokluk süresini uzatır. Ayrıca içerdiği konjuge linoleik asidin ( CLA) vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığına dair çalışmalar mevcut.

Pulbiber, kurutulmuş veya dövülmüş kırmızı biberdir.  Kırmızı bibere acılık veren capsaicin (kapsaisin) adlı maddenin ağrı kesici ve metabolizma hızını artırıcı etkisi olduğunu gösteren önemli araştırmalar var. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, acı biberin en çok tüketildiği ülkelerde(Meksika gibi) yemek borusu ve mide kanserlerinin çok yüksek oranlarda görüldüğüdür.  Ayrıca ülkemizde uygun koşullarda muhafaza edilmemiş pulbiberlerde aflatoksin dediğimiz, birtakım küflerin neden olduğu ,özellikle karaciğer üzerinde ciddi tahribat yaratabilen zararlı maddeler oluşmakta.

Limonun kilo vermeyle ilişkisini bir önceki makalemde bulabilirsiniz.

Durumu özetlememiz gerekirse, dengeli ve bilinçli bir beslenme programında (aksini gerektiren bir durum yoksa)  süt ve süt ürünleri zaten 2-3 porsiyon bulunmalıdır.Yoğurt ile birlikte meyveler veya kabuklu kuruyemişler ile çok dengeli ara öğünler oluşturulabilir. Bol sebze tüketimi önerirken demirin bağırsaklardan emilimini artırmak üzere, salatalara limon ilavesini zaten öneririz. Pulbiber konusuna gelince; kırmızı biberin tazesini tüketebileceğimiz mevsimlerde iken çiğ olarak tüketmeye özen gösterirsek hem daha fazla C vitamini ve posa alacağız hem de kırmızı biberin yağ yakımına yardımcı olan özelliğinden faydalanmış olacağız. Bahsedilenler, dengeli bir diyet planının parçasıdır zaten. Bu üçlüyü bir araya getirip mucizeler beklemeye gerek yok. Bu nedenle mucizemiz dengeli beslenmek olsun, zira her yol buna çıkıyor. Sağlıklı ve fit günler.

Diyarbakır Diyetisyen Ruken ELGÖRMÜŞ